Οι χορηγοι μασ

Επόμενος σταθμός: Αθήνα!

2015-09-23 13:56

Θανάσης Κοκκινάκης

Ο Θανάσης Κοκκινάκης γνώρισε την ήττα από τον Marcel Granollers στον 1ο γύρο του St. Petersburg Open και ολοκλήρωσε πρόωρα τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά της Ρωσίας. Επόμενος σταθμός η Αθήνα για τον 19χρονο Ελληνοαυστραλό, που θα δώσει έναν αγώνα επίδειξης με τον Στέφανο Τσιτσιπά την επόμενη εβδομάδα.

O Κοκκινάκης άφησε πολλά περιθώρια βελτίωσης στον πρώτο του αγώνα μετά από το US Open, καθώς είχε τις ευκαιρίες του αλλά σε γενικές γραμμές δεν κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από τον Marcel Granollers, με 6-3, 6-3.

Ο 19χρονος Ελληνοαυστραλός, Νο70 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν είχε σε καλή μέρα το σερβίς του και έβρισκε πρώτα σερβίς σε ποσοστό 52%, ενώ κέρδισε μόλις 30 από τους 55 πόντους όλων των service games του. Ως αποτέλεσμα αυτού, έχασε 4 φορές το σερβίς του, με τον Ισπανό να αξιοποιεί τα 4 από τα 9 break points του.

Στο 2ο σετ, ο Κοκκινάκης έμεινε νωρίς πίσω με break στο 3-1 και έκανε αρχικά το break back, μειώνοντας σε 3-2. Ούτε τότε όμως κατάφερε να αλλάξει το momentum του αγώνα και ο Granollers ανέκτησε το προβάδισμά του, "ξεφεύγοντας" με 5-2. Λίγο αργότερα τελείωσε το παιχνίδι στο σερβίς του, έπειτα από 76 λεπτά αγώνα.

Στον 2ο γύρο του St. Petersburg Open, o Granollers θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Joao Sousa και Radu Albot.

Όσον αφορά τον Κοκκινάκη, σε λιγότερο από μια εβδομάδα θα βρίσκεται στη χώρα μας,έπειτα από την πρωτοβουλία του OTE TV. Ο Ελληνοαυστραλός θα δώσει έναν αγώνα επίδειξης με τον Στέφανο Τσιτσιπά και θα συμμετέχει και σε άλλες εκδηλώσεις, κάνοντας μια στάση από τη δεύτερη πατρίδα του, πριν αποχωρήσει για το Πεκίνο ενόψει των αγωνιστικών του υποχρεώσεων στο China Open.

Θυμίζουμε πως στον 2ο γύρο της ρωσικής διοργάνωσης θα βρίκεται και ο Μάρκος Παγδατής, ο οποίος νίκησε χθες στα τρία σετ τον υπερασπιστή του τίτλου, Ernests Gulbis. Ο Μάρκος θα αντιμετωπίσει αύριο τον Ισπανό Tommy Robredo, Νο5 στο ταμπλό.